Avrupa-(15)
Küba-(1)
Güney Amerika Ülkeleri-(22)
Avusturalya-Yeni Zelanda-(2)
Uzak Rota-(62)
Schengen Ülkeleri-(28)
Afrika Ülkeleri-(50)
Amerika-Ingiltere-Kanada-(3)

img

Sierra Leone Vizesi Vize işlemleri

Sierra Leone Vizesi

 • Hizmet Puanı
 • (5.0)
2-7 Gün Hizli vize Ödeme kolayligi
img Vize İşlemlerinizde Öncü, Hızlı ve Güvenilir

Sierra Leone Vizesi

Sierra Leone Vize İşlemleri

Sierra Leone’ye seyahat edecek umuma mahsus pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize almaları gerekmektedir.

Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaportu hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Bu ülkeye seyahat edecek vatandaşlarımızın sarıhumma ve kovid -19 aşısı yaptırmaları ve aşı olduklarını gösteren uluslararası aşı sertifikalarını yanlarında bulundurmaları zorunludur.

Sierra Leone Hakkında Genel Bilgiler

Sierra Leone, Batı Afrika'da bulunan ve Atlantik Okyanusu'na kıyısı olan bir ülkedir. Komşuları arasında Liberya, Gine ve Gine-Bissau bulunur. Ülkenin adı, Portekizce'de "Aslan Dağı" anlamına gelir ve ülkenin dağlık arazisinden kaynaklanır. Sierra Leone, doğal güzellikleri, elmas madenciliği ve zengin kültürel mirasıyla dikkat çeker.

Başkenti Freetown olan Sierra Leone, ülkenin en büyük şehri ve limanıdır. Freetown, tarihi, kültürel ve ekonomik açıdan önemli bir merkezdir. Ülkenin resmi dili İngilizce'dir ve birçok yerel dil de konuşulur.

Sierra Leone'nin nüfusu yaklaşık olarak 8 milyon civarındadır ve çeşitli etnik gruplardan oluşur. Temel etnik gruplar arasında Temne, Mende, Limba ve Krio bulunur. Ülkenin dinamik yapısı, farklı kültürel gelenekleri ve dini uygulamaları içerir.

Ekonomisi genellikle tarıma dayanır. Ülke, kakao, palmiye yağı, pirinç ve muz gibi tarım ürünlerinin üretiminde önemli bir rol oynar. Ayrıca, Sierra Leone'deki elmas madenciliği, ülkenin ekonomisinde önemli bir gelir kaynağıdır.

Sierra Leone'nin doğal güzellikleri çeşitlidir. Ülke, tropikal yağmur ormanları, sahil şeridi, dağlık araziler ve nehirlerle doludur. Turistler genellikle Tacugama Şempanze Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'ni, Tiwai Adası Doğa Koruma Alanı'nı ve Banana Adası'nı ziyaret ederler.

Ülkenin tarihi, köle ticareti döneminden bağımsızlık mücadelesine kadar uzanır. Sierra Leone, köle ticaretinin önemli bir merkeziydi ve birçok köle ticaret yolu bu bölgeden geçiyordu. 1961 yılında bağımsızlığını kazanan ülke, sonraki yıllarda iç savaşlar ve istikrarsızlık dönemleri yaşamıştır. Ancak, son yıllarda ülke istikrarını artırmış ve ekonomik kalkınma çabalarına odaklanmıştır.

Sierra Leone, Batı Afrika'nın zengin kültürel mirası, doğal güzellikleri ve tarihiyle dikkat çeken bir ülkedir. Turistler için keşfedilmeyi bekleyen birçok potansiyel sunar ve ziyaretçilere unutulmaz deneyimler yaşatır.

Sierra Leone Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Sierra Leone turistik vize evrakları

 • Pasaport aslı ve fotokopisi (Dönüş tarihinden itibaren en az altı ay geçerli)
 • Sierra Leone turistik vize başvuru formu
 • İki adet biyometrik fotoğraf (Arka fonu beyaz)
 • Gidiş amacının belirtildiği imzalı vize talep dilekçesi
 • Otel rezervasyonu (Tarafımızdan hazırlanmaktadır)
 • Uçak rezervasyonu (Tarafımızdan hazırlanmaktadır)
 • Sarıhumma aşı kartı

**Başvuru tamamlandıktan sonra ek belgelerin sunulması talep edilebilir.

Sierra Leone ticari vize evrakları

 • Pasaport aslı ve fotokopisi (Dönüş tarihinden itibaren en az altı ay geçerli)
 • İki adet biometrik fotoğraf (Arka fonu beyaz)
 • Sierra Leone Büyükelçiliği'ne hitaben yazılmış vize talep dilekçesi (Kaşeli, ıslak imzalı)
 • Ticari Davetiye (Sierra Leone'de görüşülecek kurum tarafından başvuru sahibi adına hazırlanmış olmalı ve mutlaka kurum iletişim bilgilerini içermeli)
 • Vergi levhası (Güncel tarihli)
 • Ticari sicil gazetesi
 • Oda Sicil Kayıt Sureti (Son altı ay içinde alınmış olmalı)
 • Faaliyet Belgesi (Son altı ay içinde alınmış olmalı)
 • SGK İşe Giriş Bildirgesi
 • Son üç aylık maaş bordrosu (Kaşeli ve imzalı)
 • Otel ve uçak rezervasyonu (Onaylı)
 • Sarıhumma aşı kartı

**Başvuru tamamlandıktan sonra ek belgelerin sunulması talep edilebilir.

Sierra Leone Vize Ücretleri

 • Üç aylık tek giriş vizesi: 100 $
 • Üç aylık çoklu yeniden giriş vizesi :: 150 $
 • Ekspres vize işlem ücreti :: 50 $

Dikkat! Ekspres vize işlem süresi görüşmeden sonra 24 saattir.

Sierra Leone Cumhuriyeti Büyükelçiliği

Adres: İlkbahar Mahallesi Medine Müdafaii Cad 608.Sokak No:14 Çankaya

Telefon: +90 0312 490 68 43

Faks: +90 312 491 39 04

E-Posta: info@tr.slembassy.gov.tr

Sierra Leone vize işlemleri ile ilgili bilgi almak için Happy Turizm Vize - Danışmanlık vize yetkililerimizden bilgi talep edebilirsiniz. Dilerseniz 0(312) 419 56 41 numaralı telefon hattımızdan bize ulaşabilir veya bilgi talebi için bilgi@happyturizm.com e-mail gönderebilirsiniz.

Vize İşlemleri

* Vize işlemleri, vize işlemleri başvurunun gerçekleştirileceği ülkeden ülkeye bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

* Schengen vize işlemlerinde, başvuru için gerekli evrakların büyük bir kısmı aynı olsa da ülkeden ülkeye bağlı olarak evraklarda farklılıklar söz konusudur.

* Bazı durumlarda üke aynı olsa da Ankara’da bulunan elçilikler ile İstanbul’da bulunan başkonsoloslukların talep ettiği evraklarda veya evrak formatlarında değişiklikler olabilmektedir.

* Bu nedenle Schengen vize başvurularınızda Happy Turizm veya başvurunuzu gerçekleştireceğiniz diğer vize hizmet merkezlerinden evraklarınızı hazırlamaya başlamadan önce evrak listenizi teyit etmeniz olacaktır.

* Schengen vize başvurularında biyometrik veri kaydı (parmak izi taraması) zorunlu prosedürdür. Bu nedenle başvuru sahibinin şahsen ilgili merkezde bulunması gerekecektir.

* Başvurunuzu Happy Turizm ile gerçekleştirmeniz halinde yetkililerimiz başvuru merkezindeki işlemlerinizde herhangi bir sorunla karşılaşmamanız adına sizlere eşlik etmektedirler.

* Amerika vize işlemlerinde mülakat zorunludur. Başvuru formunda ve evraklarda Schengen vize işlemlerine göre büyük farklılıklar bulunmaktadır.

* Afrika ülkeleri ve Arap ülkeleri vize başvurularında, başvuru sahibinin ilgili merkezde bulunmasına gerek yoktur (istisna durumlar olabilir).

* Sizin adınıza hizmet aldığınız merkez başvurunuzu tamamlayabilir.

* Küba, Dubai (Birleşik Arap Emirlikleri), Bulgaristan ve Rusya gibi ülkelerde de aynı işlem kolaylığı söz konusudur.

* İkamet ettiğiniz bölgeden kargo ile evraklarınızı göndermeniz, işlemlerinizin tamamlanması için yeterli olmaktadır.

* Happy Turizm olarak tüm dünya ülkeleri vize işlemlerini yapmaktayız.

* Happy Turizm olarak bünyemizde Schengen, Online (Amerika, İngiltere, Hindistan...), Bulgaristan, Afrika ve Orta Doğu olmak üzere farklı departmanlar ve her departmana bağlı vize yetkililerimiz bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı her departmanımız, o bölge vize işlemlerinde uzmanlaşmıştır. Evraklarınız, yetkililerimiz tarafından en kısa sürede kontrol edilmekte ve tarafınıza bilgi verilmektedir. Vize başvurunuzu Happy Turizm aracılığıyla gerçekleştirmek isterseniz tüm sürecin takibini yapmakta, işlem sonuçlandığında pasaportunuzu adresinize iletmekteyiz.

| Happy Turizm Vize - Danışmanlık |bilgi@happyturizm.com | +90 (312) 419 56 41 |

Schengen Vize

Schengen ismi, Lüksemburg’un 1.500 nüfuslu küçük bir kasabasından geliyor. Schengen 1985’te Almanya, Belçika,Lüksemburg, Fransa sınırları arasında geçiş kolaylığı sağlamak ve sınır kontrolünü kaldırmak amacıyla başladığı antlaşmanın imzalandığı yer olarak daha sonra hemen hemen tüm AB ülkelerini kapsayacak olan uygulamaya adını vermiş. Günümüzde Schengen Antlaşması aşağıdaki ülkeleri kapsıyor:

Belçika, Danimarka, Almanya, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Yunanistan, İzlanda, İtalya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Avusturya, Polonya, Portekiz, İsveç, İsviçre, Slovakya, Slovenya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan. Bulgaristan, Güney Kıbrıs Cumhuriyeti ve Romanya ise sırada bekliyor.

Schengen Antlaşması, Schengen Bölgesi dış sınırlarının güvenliğini arttırmak konusunda teminat vererek, antlaşmaya taraf olan ülkeler arasındaki iç sınır denetimlerinin kaldırılmasına olanak veriyor. Böylece herhangi bir Schengen ülkesinin Schengen vizesine sahip kişi, diğer bir Schengen ülkesine giriş-çıkış yapabiliyor. Ancak Schengen bölge girişinin vizenin alındığı ülkeden başlatmaya dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca vize sahibinin Schengen bölgesindeki en uzun konaklama süresini de vizesini aldığı ülkeye ayırması bekleniyor. Aksi takdirde pasaport kontrol noktalarında sorun yaşanabiliyor ve kişinin bir sonraki Schengen vize başvurusunun ret ile sonuçlanma ihtimali artıyor. Schengen vizesi tek, çift veya çok girişli olarak onaylanabiliyor.

Bölgeye yapılacak giriş çıkış sayısı ve vize süresi tamamen başvuru yapılan ülkenin konsolosluğunun yetkisinde bulunuyor. Müsaade edilmiş seyahatlerin sayısı göz önünde bulundurularak Schengen vizesi tek, çift veya çok girişli olabiliyor. Schengen vize ücreti konusunda, konsolosluk harcı ve vize başvurularının yapıldığı, parmak izi tarama işleminin gerçekleştirildiği aracı kurum servis ücreti sabit olsa da başvuru için gerekli evraklarda, sabit evrakların dışında ülke konsolosluklarına bağlı olarak farlılıklar olabiliyor.

Mesaj Merkezi

1 Yeni Mesajınız Var

Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
×
 WhatsApp Canlı Destek