Avrupa-(15)
Küba-(1)
Güney Amerika Ülkeleri-(22)
Avusturalya-Yeni Zelanda-(2)
Uzak Rota-(62)
Schengen Ülkeleri-(28)
Afrika Ülkeleri-(50)
Amerika-Ingiltere-Kanada-(3)

img

Etiyopya Vizesi Vize işlemleri

Etiyopya Vizesi Nasıl Alınır?

  • Hizmet Puanı
  • (5.0)
2-7 Gün Hızlı vize Ödeme kolaylığı
img Vize İşlemlerinizde Öncü, Hızlı ve Güvenilir

Etiyopya Vizesi Nasıl Alınır?

Etiyopya, Doğu Afrika’nın en büyük ülkelerinden biridir. Türkiye’ye vize muafiyeti uygulamadığından bu ülkeye turistik ve ticari amaçla gitmek isteyen Türk vatandaşlarının Etiyopya Vizesi alması gerekmektedir. Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahiplerinin Etiyopya Vizesi alması şartı vardır. Ancak Diplomatik (Siyah) Pasaport sahipleri 90 güne kadar sürecek seyahatleri için vizeden muaftır. Türk vatandaşları için sınır kapılarında vize verilmesi uygulaması yoktur.

Etiyopya Vize İşlemleri yapan kurumlarda biri de Happy Turizm’dir. Ofisimizi arayıp yetkilimizle görüştüğünüz takdirde, sizin şahsen gelmenize gerek kalmadan vize başvurunuzu gerçekleştirebiliyoruz.

Etiyopya Vize başvurularında hazırlanması gereken evrak listesi vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Vize başvurusunda bulunmadan önce yapmanız gereken şey seyahat türünüze karar vermektir. Etiyopya’ya vize türleri Turistik ve Ticari Vize olarak sınıflandırılabilir. Etiyopya Aile ve Arkadaş Ziyaret vizesi Turistik Vize kategorisine girmektedir.  Vize başvuru evraklarınızı (Turistik-Ticari) ekte bulunan listelerden size uygun olanına göre tamamlayıp gönderiniz, aksi takdirde pasaportunuz işleme alınmadan geri yollanabilir.

Bu arada Etiyopya Ticari vize başvurularında başvuru sahibinin ilk önce Etiyopya Göçmen Bürosu’na başvuru yapması gerekmektedir. Başvurusu kabul edilirse Etiyopya Büyükelçiliği veya Başkonsolosluğu Ticari vize verir. Göçmenlik Bürosu onayı olmadan yapılan vize başvuruları kabul edilmemektedir.  

Etiyopya vizesi 1, 3, 6 aylık ve 1 yıllık olarak verilebilmektedir. İlk kez Etiyopya vizesi alacaklara ilk başvuruda genellikle 1 aylık vize çıkmaktadır. Eğer başvuru sahibinin daha önce alınmış Etiyopya vizesi varsa, 3 -6 aylık veya 1 yıllık vize alabilmektedirler. Etiyopya vizesinin geçerlilik süresi başvuru işlemleri sonuçlanır sonuçlanmaz başlamaktadır. Bu nedenle seyahat tarihi ve vize başvuruları bu bilgiler göz önünde bulundurularak gerçekleştirilmelidir.

Başvuru yapacağınız vize türünü belirledikten sonra bilgi@happyturizm.com adresimize e-mail göndererek ya da 0(312) 419 56 41 hatlı numaramızı arayarak Etiyopya Vizesi 2024 güncel evrak listesi ve vize prosedürü ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Evraklarınızı hazırlayıp kargo yoluyla bize ulaştırdığınızda yetkilimiz belgelerinizi kontrol edip sizi bilgilendireceklerdir. Belgeleriniz eksiksiz tamamlandığında konsolosluktan randevunuzu alarak başvurunuzu gerçekleştireceklerdir. Vizeniz onaylandığında ise pasaportunuzu teslim alıp istediğiniz adrese kargo yoluyla göndereceklerdir.

Etiyopya Vizesi Nereden Alınır?

Vize işlemlerinizi Happy Turizm ile şahsen konsolosluk birimlerinde bulunmanıza gerek kalmadan, ikamet ettiğiniz ilden gerçekleştirebilirsiniz. Bu temsilcilik başvuru evraklarını ancak posta yoluyla kabul etmektedir. Eğer vize başvuru evraklarınızda hata yapmak ve zaman kaybetmek istemezseniz Happy Turizm yetkilimizle iletişime geçebilirsiniz.Etiyopya Başkonsolosluğu ve  Etiyopya Konsolosluğunun yetki alanı sınırlaması yoktur. Bu nedenle Türkiye’nin hangi şehrinde ikamet ediyor olursanız olun, evraklarınızı İstanbul’daki merkez ofisimize gönderebilirsiniz. Yetkilimiz evraklarınızı kontrol edip konsolosluktan sizin şahsen gelmenize gerek kalmadan başvurunuzu gerçekleştireceklerdir. Yetkilimizle iletişime geçmek için bilgi@happyturizm.com adresimize mail gönderebilirsiniz.

Etiyopya Vize Başvuru Formu 

Etiyopya vize işlemlerinin en önemli aşaması Vize Başvuru Formunun doldurulmasıdır. Etiyopya Konsolosluğu tarafından İngilizce olarak hazırlanan bu form, İngilizce ve Türkçe doldurulabilmektedir. Vize yetkilileri başvurunuzu değerlendirirken formda yazılan bilgilerinizi dikkate alacağından Vize Başvuru Formunun eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Aksi takdirde vizeniz olumsuz sonuçlanabileceği gibi işlem sürenizde uzayabilmektedir. Formunuzu doldurup imzaladıktan sonra 1 adet fotoğrafınızı da ekleyerek başvuru dosyasına koymalısınız.

Etiyopya vize kaç günde çıkar?

Ankara’daki Etiyopya Büyükelçiliği ve İstanbul'daki Etiyopya Başkonsolosluğu vize başvurularını 3-8 iş günü içerisinde sonuca bağlamaktadır. Ancak bu süreler resmi tatiller, yoğunluk ve ek evrak istenmesi durumunda uzayabilmektedir. Bu neden Etiyopya vizenizin seyahat tarihinize yetişmesini isterseniz başvurunuzu seyahatinizden en az 10 gün önce yapmanızı tavsiye ederiz.

Etiyopya’ya acil seyahat gerçekleştirmek isterseniz yetkilimizi konuyla ilgili bilgilendirmenizi tavsiye ederiz. Yetkilimize acil seyahatinizin nedenini (bir yakınınızın hastalığı, ölümü olabilir) açıklayınız.

Etiyopya Vize Ücreti 2024

Etiyopya vize ücretleri seyahat süresine ve başvurulacak vize kategorisine göre değişiklik göstermektedir. Sizden istenilen vize ücreti; konsolosluk harcı, vize ücreti ve bizim hizmet bedelimizi kapsamaktadır. Vize ücretleri elden ya da banka hesabımıza yatırılabilmektedir. Vize ücretinizin ödendiğine dair dekontu yetkilimiz başvuru dosyanıza ekleyecektir.

Etiyopya vize başvurularında vizeniz olumsuz sonuçlansa bile Büyükelçilik tarafından ücret geri iade edilmez. Ancak başvuru sahibi hiçbir hizmet almadıysa ödediği ücreti 6 ay içinde kullanılabilmektedir.

Etiyopya 2024 güncel vize ücretleriyle ilgili bilgi almak isterseniz bilgi@happyturizm.com adresimize mail gönderebilir ya da 0(312) 419 56 41 hatlı numaramızı arayabilirsiniz.

Etiyopya Kapı Vizesi

Kenya ve Cibuti vatandaşları haricindeki tüm ülke vatandaşlarının Etiyopya’ya seyahat edebilmeleri için vize almaları zorunludur. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Etiyopya Kapı Vizesi uygulaması yoktur. Türk ziyaretçiler Etiyopya gezileri öncesi Ankara’daki Etiyopya Büyükelçiliği’ne vize başvurusu yapmalıdır. Ancak aşağıdaki ülke vatandaşları ile bu ülkelerde ikamet izni olanlar, Bole Uluslararası Havalimanı’na varıştan itibaren 3 ay geçerli olmak üzere Kapıda Vize alabilmektedirler.

Etiyopya Kapıda Vize alabilen ülkeler şunlardır. Arjantin, Avustralya, Avusturya, Belçika, Brezilya, Kanada, Çin, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Hindistan, İrlanda, İsrail, İtalya, Japonya, Kuveyt, Lüksemburg, Meksika, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, Güney Kore, Kuzey Kore, Polonya, Portekiz, Rusya Federasyonu, Slovakya, Güney Afrika, İspanya, İsveç, İsviçre, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri.

Vize ile Etiyopya’ya Giriş

Etiyopya vizeniz onaylandıktan sonra bu ülkeye seyahat etmeden önce mutlaka sarıhumma, hepatit ve tetanos aşılarınızı mutlaka yaptırmalısınız. Ayrıca sıtmaya karşı önlem almayı unutmayınız. Ülkeye giriş esnasında sınır polisi kontrol etmek isteyeceğinden aşı kartlarınızı, gidiş-dönüş uçak biletlerinizi ve konaklayacağınız otele ait rezervasyon belgenizi yanınızda bulundurmalısınız. Ayrıca Etiyopya’da kapalı içme suyu kullanmaya ve pişmemiş yiyeceklerden uzak durmaya özen gösteriniz. Etiyopya’da acil müdahale gerektiren sağlık sorunlarında tercih edilebilecek hastanelerin başında Kore ve Rus Hastaneleri gelmektedir.

UYARILAR

  • Etiyopya vizesi planlanan seyahat tarihine veya otel rezervasyonuna göre verilmemektedir. Vizenizin süresi pasaportunuzun işlemden çıktığı tarihte başlar. Bu nedenle başvurunuzu ve seyahat tarihlerinizi bunu göz önünde bulundurarak belirleyiniz.
  • Etiyopya turist vizeleri tek girişlidir. Yeni bir Etiyopya vize başvurusu eski vize tarihi geçmeden yapılmamaktadır.
  • Başvuru formu, başvuru dilekçesi, otel ve uçak rezervasyonları, pasaport fotokopisi ve vize ücretinin yatırıldığına ilişkin dekont olmaksızın Etiyopya vize başvuruları kabul edilmemektedir. 
  • Etiyopya seyahatine giden kişilerin vize geçerlilik sürelerini aşmamaları gerekmektedir. Aksi takdirde 14 güne kadar olan aşımlarında her gün için 20 dolar para cezası ödeyeceklerdir. Vize süresini 14 günden fazla ihlal eden kişiler ise mahkemeye sevk edilmektedirler.
  • Etiyopya’ya sadece vize ile giriş çıkış yapabilen kişiler, Etiyopya’ya gittiklerinde yanlarında 3 bin dolar ya da mukabili kadar döviz varsa bunu mutlaka beyan etmek zorundadırlar. Bu kişiler ülkeden ayrılırken de yanlarında en fazla 3 bin dolar götürebilirler.
  • Eğer 3 bin dolardan fazla döviz çıkarmak isteyenler olursa, ülkeye girdiklerinde doldurdukları gümrük bildirim formunu, Etiyopya içindeyken döviz satın aldıklarını gösteren banka makbuzunu ibraz etmek zorundadırlar.
  • Yasal ikameti olup olmadığına bakılmaksızın, yabancıların Etiyopya’ya giriş-çıkışlarında 200 Etiyopya Bırr’ından fazlasını yanlarında taşımaları yasaktır. 
  • Etiyopya’da karaborsada döviz bozdurmak suç teşkil etmektedir. Bu nedenle Etiyopya seyahatiniz sırasında dövizinizi bankalar aracılığıyla bozdurmaya ve buna dair belgelerinizi saklamaya özen gösteriniz. 

Vize İşlemleri

* Vize işlemleri, vize işlemleri başvurunun gerçekleştirileceği ülkeden ülkeye bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

* Schengen vize işlemlerinde, başvuru için gerekli evrakların büyük bir kısmı aynı olsa da ülkeden ülkeye bağlı olarak evraklarda farklılıklar söz konusudur.

* Bazı durumlarda üke aynı olsa da Ankara’da bulunan elçilikler ile İstanbul’da bulunan başkonsoloslukların talep ettiği evraklarda veya evrak formatlarında değişiklikler olabilmektedir.

* Bu nedenle Schengen vize başvurularınızda Happy Turizm veya başvurunuzu gerçekleştireceğiniz diğer vize hizmet merkezlerinden evraklarınızı hazırlamaya başlamadan önce evrak listenizi teyit etmeniz olacaktır.

* Schengen vize başvurularında biyometrik veri kaydı (parmak izi taraması) zorunlu prosedürdür. Bu nedenle başvuru sahibinin şahsen ilgili merkezde bulunması gerekecektir.

* Başvurunuzu Happy Turizm ile gerçekleştirmeniz halinde yetkililerimiz başvuru merkezindeki işlemlerinizde herhangi bir sorunla karşılaşmamanız adına sizlere eşlik etmektedirler.

* Amerika vize işlemlerinde mülakat zorunludur. Başvuru formunda ve evraklarda Schengen vize işlemlerine göre büyük farklılıklar bulunmaktadır.

* Afrika ülkeleri ve Arap ülkeleri vize başvurularında, başvuru sahibinin ilgili merkezde bulunmasına gerek yoktur (istisna durumlar olabilir).

* Sizin adınıza hizmet aldığınız merkez başvurunuzu tamamlayabilir.

* Küba, Dubai (Birleşik Arap Emirlikleri), Bulgaristan ve Rusya gibi ülkelerde de aynı işlem kolaylığı söz konusudur.

* İkamet ettiğiniz bölgeden kargo ile evraklarınızı göndermeniz, işlemlerinizin tamamlanması için yeterli olmaktadır.

* Happy Turizm olarak tüm dünya ülkeleri vize işlemlerini yapmaktayız.

* Happy Turizm olarak bünyemizde Schengen, Online (Amerika, İngiltere, Hindistan...), Bulgaristan, Afrika ve Orta Doğu olmak üzere farklı departmanlar ve her departmana bağlı vize yetkililerimiz bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı her departmanımız, o bölge vize işlemlerinde uzmanlaşmıştır. Evraklarınız, yetkililerimiz tarafından en kısa sürede kontrol edilmekte ve tarafınıza bilgi verilmektedir. Vize başvurunuzu Happy Turizm aracılığıyla gerçekleştirmek isterseniz tüm sürecin takibini yapmakta, işlem sonuçlandığında pasaportunuzu adresinize iletmekteyiz.

| Happy Turizm Vize - Danışmanlık |bilgi@happyturizm.com | +90 (312) 419 56 41 |

Schengen Vize

Schengen ismi, Lüksemburg’un 1.500 nüfuslu küçük bir kasabasından geliyor. Schengen 1985’te Almanya, Belçika,Lüksemburg, Fransa sınırları arasında geçiş kolaylığı sağlamak ve sınır kontrolünü kaldırmak amacıyla başladığı antlaşmanın imzalandığı yer olarak daha sonra hemen hemen tüm AB ülkelerini kapsayacak olan uygulamaya adını vermiş. Günümüzde Schengen Antlaşması aşağıdaki ülkeleri kapsıyor:

Belçika, Danimarka, Almanya, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Yunanistan, İzlanda, İtalya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Avusturya, Polonya, Portekiz, İsveç, İsviçre, Slovakya, Slovenya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan. Bulgaristan, Güney Kıbrıs Cumhuriyeti ve Romanya ise sırada bekliyor.

Schengen Antlaşması, Schengen Bölgesi dış sınırlarının güvenliğini arttırmak konusunda teminat vererek, antlaşmaya taraf olan ülkeler arasındaki iç sınır denetimlerinin kaldırılmasına olanak veriyor. Böylece herhangi bir Schengen ülkesinin Schengen vizesine sahip kişi, diğer bir Schengen ülkesine giriş-çıkış yapabiliyor. Ancak Schengen bölge girişinin vizenin alındığı ülkeden başlatmaya dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca vize sahibinin Schengen bölgesindeki en uzun konaklama süresini de vizesini aldığı ülkeye ayırması bekleniyor. Aksi takdirde pasaport kontrol noktalarında sorun yaşanabiliyor ve kişinin bir sonraki Schengen vize başvurusunun ret ile sonuçlanma ihtimali artıyor. Schengen vizesi tek, çift veya çok girişli olarak onaylanabiliyor.

Bölgeye yapılacak giriş çıkış sayısı ve vize süresi tamamen başvuru yapılan ülkenin konsolosluğunun yetkisinde bulunuyor. Müsaade edilmiş seyahatlerin sayısı göz önünde bulundurularak Schengen vizesi tek, çift veya çok girişli olabiliyor. Schengen vize ücreti konusunda, konsolosluk harcı ve vize başvurularının yapıldığı, parmak izi tarama işleminin gerçekleştirildiği aracı kurum servis ücreti sabit olsa da başvuru için gerekli evraklarda, sabit evrakların dışında ülke konsolosluklarına bağlı olarak farlılıklar olabiliyor.

Mesaj Merkezi

1 Yeni Mesajınız Var

Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
×
 WhatsApp Canlı Destek