Avrupa-(15)
Küba-(1)
Güney Amerika Ülkeleri-(22)
Avusturalya-Yeni Zelanda-(2)
Uzak Rota-(62)
Schengen Ülkeleri-(28)
Afrika Ülkeleri-(50)
Amerika-Ingiltere-Kanada-(3)

img

Doğu Timor Vizesi Vize işlemleri

Doğu Timor Vizesi

 • Hizmet Puanı
 • (5.0)
2-7 Gün Hizli vize Ödeme kolayligi
img Vize İşlemlerinizde Öncü, Hızlı ve Güvenilir

Doğu Timor Vizesi

Doğu Timor Hakkında Genel Bilgiler

Doğu Timor, Güneydoğu Asya'da bulunan ve Timor adasının doğu kesimini kaplayan küçük bir ülkedir. Tarihi boyunca Portekiz kolonisi ve Endonezya'nın işgali altında kalan Doğu Timor, 2002 yılında bağımsızlığını kazanarak genç bir ulus olmuştur. Ülkenin zengin kültürel mirası, muhteşem doğal güzellikleri ve dinamik tarihi, ziyaretçileri kendine çeker.

Doğu Timor'un başkenti ve en büyük şehri Dili'dir. Dili, ülkenin idari, kültürel ve ticari merkezi olarak hizmet verir. Resmi dilleri Portekizce ve Tetum'dur, ancak Endonezce ve İngilizce de yaygın olarak konuşulmaktadır.

Ülkenin nüfusu yaklaşık olarak 1,5 milyon civarındadır ve genellikle genç bir nüfusa sahiptir. Ekonomisi, tarım, balıkçılık ve son yıllarda gelişmekte olan petrol ve doğal gaz sektörüne dayanmaktadır. Tarım ürünleri arasında kahve, hindistancevizi, kakao ve pirinç öne çıkar.

Doğu Timor'un doğal güzellikleri, dağlık manzaraları, plajları ve tropikal iklimiyle etkileyicidir. Ülke, trekking, dağcılık, dalış ve plaj tatilleri gibi doğa sporları için ideal bir destinasyondur. Turistler genellikle Atauro Adası'nın sakin sularında şnorkelle dalış yapmayı, Jaco Adası'nda vahşi yaşamı gözlemlemeyi veya Baucau'nun tarihi ve kültürel mirasını keşfetmeyi tercih ederler.

Doğu Timor'un kültürel dokusu, yerel gelenekler, danslar, müzikler ve festivallerle zengindir. Katolik Hristiyanlık, ülkenin en yaygın dinidir ve dini festivaller önemli kutlamalardır. Ülkenin tarihinde Portekiz kolonizasyonu, Endonezya işgali ve bağımsızlık mücadelesi gibi çeşitli dönemler bulunur.

Doğu Timor, hızla gelişen bir ülke olmasına rağmen, yoksulluk, altyapı eksikliği ve çevresel sürdürülebilirlik gibi zorluklarla karşı karşıyadır. Ancak, ülkenin genç nüfusu ve doğal kaynakları, gelecekteki potansiyelini göstermektedir.

Doğu Timor, tarih, kültür ve doğa severler için keşfedilmeyi bekleyen bir hazine sunar. Zengin tarihi, canlı kültürel mirası ve doğal güzellikleriyle, bu genç ülke Güneydoğu Asya'da eşsiz bir yer tutar.

Doğu Timor Vize İşlemleri

Umuma Mahsus Pasaport Hamilleri vizeye tabidir. Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport Hamilleri vizeye tabidir. Bu ülkeye seyahat edecek vatandaşlarımıza, Doğu Timor sınır kapılarında 30 gün ikamet süreli vize verilmektedir.

Doğu Timor Vize Türleri

Doğu Timor’a gidecek olanların alabilecekleri vize türleri aşağıdaki gibidir:

Doğu Timor Turistik Vizesi
Doğu Timor Ticari Vize
Doğu Timor Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Doğu Timor Vize Başvuru İşlemleri

Doğu Timor için 30 günlük ziyaretlerde kapı vizesi uygulaması yapılmaktadır. Bu süreyi aşan ziyaretler için ise Türkiye’de Doğu Timor diplomatik temsilciliği bulunmadığı için Endonezya Konsolosluğuna başvuru yapılabilmektedir. Doğu Timor vizesi için hazırlanması gereken evraklar ise şu şekildedir:

 • Pasaport (En az 6 ay daha geçerliliği olan)
 • Pasaport kimlik bölümü fotokopisi
 • Kimlik fotokopisi
 • Doğu Timor Vizesi Başvuru Formu
 • Biometrik fotoğraf (2 adet)
 • Doğu Timor vizesinin ödendiğini gösteren dekont
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Ulaşım belgeleri (Uçak, gemi vb. rezervasyonları, biletleri gibi)
 • Konaklama belgeleri (Otel, pansiyon vb. rezervasyonları)
 • Vize başvurusu yapan kişinin ülkesine dönüş yapacağını gösteren belgeler
 • Banka hesap dökümleri ve yeterli miktarda bakiye
 • Finansal durumu gösteren belgeler (Tapu, araç ruhsatı vb.)
 • Aşı belgeleri

Çalışanlar için;

 • Maaş bordrosu, 4A hizmet dökümü, şirketle ilgili bazı belgeler

İş yeri sahipleri için;

 • Vergi levhası, imza sirküleri, faaliyet belgesi gibi belgeler

Ticari ve aile ziyareti vizesi alacaklar için;

 • Davetiye, davetiye sahibinin Ulusal Elektronik Kart fotokopisi gibi ek belgeler

**Vize sürecinde sorun yaşanmaması adına hazırlanması gereken belgelerin vize başvuru merkezlerinden detaylı bir şekilde öğrenilmesi önemlidir.

Doğu Timor’a Türkiye’den direkt sefer bulunmadığı için, bu ülkeye gitmek isteyenlerin Jakarta, Dubai ya da Moskova’dan aktarma yapmaları gerekmektedir. Dolayısıyla aktarma yapılacak ülkenin transit vize talep edip etmediği de öğrenilmelidir.

Doğu Timor için vizeler herhangi bir aksaklık yaşanmaması durumunda 10 iş gününe kadar sonuçlanmaktadır. Ancak sürenin uzaması da mümkün olduğundan başvuruların en az 1 ay öncesinden yapılması iyi olacaktır.

Vize alındıktan sonraki süreç için vizeyi 12 ay içerisinde kullanmak gerekmektedir. Aksi takdirde vizenin geçerliliği sona ermektedir. Ticari vizeler için duruma göre vize kullanım süresi 12 aydan daha fazla da uzayabilmektedir.

Doğu Timor vize işlemleri ile ilgili bilgi almak için Happy Turizm Vize - Danışmanlık vize yetkililerimizden bilgi talep edebilirsiniz. Dilerseniz 0(312) 419 56 41 numaralı telefon hattımızdan bize ulaşabilir veya bilgi talebi için bilgi@happyturizm.com e-mail gönderebilirsiniz.

Vize İşlemleri

* Vize işlemleri, vize işlemleri başvurunun gerçekleştirileceği ülkeden ülkeye bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

* Schengen vize işlemlerinde, başvuru için gerekli evrakların büyük bir kısmı aynı olsa da ülkeden ülkeye bağlı olarak evraklarda farklılıklar söz konusudur.

* Bazı durumlarda üke aynı olsa da Ankara’da bulunan elçilikler ile İstanbul’da bulunan başkonsoloslukların talep ettiği evraklarda veya evrak formatlarında değişiklikler olabilmektedir.

* Bu nedenle Schengen vize başvurularınızda Happy Turizm veya başvurunuzu gerçekleştireceğiniz diğer vize hizmet merkezlerinden evraklarınızı hazırlamaya başlamadan önce evrak listenizi teyit etmeniz olacaktır.

* Schengen vize başvurularında biyometrik veri kaydı (parmak izi taraması) zorunlu prosedürdür. Bu nedenle başvuru sahibinin şahsen ilgili merkezde bulunması gerekecektir.

* Başvurunuzu Happy Turizm ile gerçekleştirmeniz halinde yetkililerimiz başvuru merkezindeki işlemlerinizde herhangi bir sorunla karşılaşmamanız adına sizlere eşlik etmektedirler.

* Amerika vize işlemlerinde mülakat zorunludur. Başvuru formunda ve evraklarda Schengen vize işlemlerine göre büyük farklılıklar bulunmaktadır.

* Afrika ülkeleri ve Arap ülkeleri vize başvurularında, başvuru sahibinin ilgili merkezde bulunmasına gerek yoktur (istisna durumlar olabilir).

* Sizin adınıza hizmet aldığınız merkez başvurunuzu tamamlayabilir.

* Küba, Dubai (Birleşik Arap Emirlikleri), Bulgaristan ve Rusya gibi ülkelerde de aynı işlem kolaylığı söz konusudur.

* İkamet ettiğiniz bölgeden kargo ile evraklarınızı göndermeniz, işlemlerinizin tamamlanması için yeterli olmaktadır.

* Happy Turizm olarak tüm dünya ülkeleri vize işlemlerini yapmaktayız.

* Happy Turizm olarak bünyemizde Schengen, Online (Amerika, İngiltere, Hindistan...), Bulgaristan, Afrika ve Orta Doğu olmak üzere farklı departmanlar ve her departmana bağlı vize yetkililerimiz bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı her departmanımız, o bölge vize işlemlerinde uzmanlaşmıştır. Evraklarınız, yetkililerimiz tarafından en kısa sürede kontrol edilmekte ve tarafınıza bilgi verilmektedir. Vize başvurunuzu Happy Turizm aracılığıyla gerçekleştirmek isterseniz tüm sürecin takibini yapmakta, işlem sonuçlandığında pasaportunuzu adresinize iletmekteyiz.

| Happy Turizm Vize - Danışmanlık |bilgi@happyturizm.com | +90 (312) 419 56 41 |

Schengen Vize

Schengen ismi, Lüksemburg’un 1.500 nüfuslu küçük bir kasabasından geliyor. Schengen 1985’te Almanya, Belçika,Lüksemburg, Fransa sınırları arasında geçiş kolaylığı sağlamak ve sınır kontrolünü kaldırmak amacıyla başladığı antlaşmanın imzalandığı yer olarak daha sonra hemen hemen tüm AB ülkelerini kapsayacak olan uygulamaya adını vermiş. Günümüzde Schengen Antlaşması aşağıdaki ülkeleri kapsıyor:

Belçika, Danimarka, Almanya, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Yunanistan, İzlanda, İtalya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Avusturya, Polonya, Portekiz, İsveç, İsviçre, Slovakya, Slovenya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan. Bulgaristan, Güney Kıbrıs Cumhuriyeti ve Romanya ise sırada bekliyor.

Schengen Antlaşması, Schengen Bölgesi dış sınırlarının güvenliğini arttırmak konusunda teminat vererek, antlaşmaya taraf olan ülkeler arasındaki iç sınır denetimlerinin kaldırılmasına olanak veriyor. Böylece herhangi bir Schengen ülkesinin Schengen vizesine sahip kişi, diğer bir Schengen ülkesine giriş-çıkış yapabiliyor. Ancak Schengen bölge girişinin vizenin alındığı ülkeden başlatmaya dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca vize sahibinin Schengen bölgesindeki en uzun konaklama süresini de vizesini aldığı ülkeye ayırması bekleniyor. Aksi takdirde pasaport kontrol noktalarında sorun yaşanabiliyor ve kişinin bir sonraki Schengen vize başvurusunun ret ile sonuçlanma ihtimali artıyor. Schengen vizesi tek, çift veya çok girişli olarak onaylanabiliyor.

Bölgeye yapılacak giriş çıkış sayısı ve vize süresi tamamen başvuru yapılan ülkenin konsolosluğunun yetkisinde bulunuyor. Müsaade edilmiş seyahatlerin sayısı göz önünde bulundurularak Schengen vizesi tek, çift veya çok girişli olabiliyor. Schengen vize ücreti konusunda, konsolosluk harcı ve vize başvurularının yapıldığı, parmak izi tarama işleminin gerçekleştirildiği aracı kurum servis ücreti sabit olsa da başvuru için gerekli evraklarda, sabit evrakların dışında ülke konsolosluklarına bağlı olarak farlılıklar olabiliyor.

Mesaj Merkezi

1 Yeni Mesajınız Var

Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
×
 WhatsApp Canlı Destek