Avrupa-(15)
Küba-(1)
Güney Amerika Ülkeleri-(22)
Avusturalya-Yeni Zelanda-(2)
Uzak Rota-(62)
Schengen Ülkeleri-(28)
Afrika Ülkeleri-(50)
Amerika-Ingiltere-Kanada-(3)

img

Kuzey Makedonya Vizesi Vize işlemleri

Kuzey Makedonya Vizesi

 • Hizmet Puanı
 • (5.0)
2-7 Gün Hızlı vize Ödeme kolaylığı
img Vize İşlemlerinizde Öncü, Hızlı ve Güvenilir

Kuzey Makedonya Vizesi

Kuzey Makedonya Hakkında Genel Bilgiler

Kuzey Makedonya, Güneydoğu Avrupa'da bulunan ve Balkanlar'ın merkezinde yer alan bir ülkedir. Tarihi ve kültürel açıdan zengin bir geçmişe sahip olan bu ülke, birçok doğal güzelliği bünyesinde barındırır. Kuzey Makedonya, kuzeybatıda Sırbistan, kuzeyde Kosova, doğuda Bulgaristan, güneyde Yunanistan ve batıda Arnavutluk ile komşudur. Ülkenin başkenti ve en büyük şehri, Vardar Nehri'nin batı kıyısında yer alan ve tarihi birçok esere ev sahipliği yapan Üsküp'tür. Kuzey Makedonya'nın nüfusu yaklaşık 2 milyon kişidir. Ülke, etnik ve dini açıdan çeşitlilik gösterir. Başlıca etnik gruplar arasında Makedonlar, Arnavutlar, Sırplar, Boşnaklar ve Romanlar bulunur. Ülkenin resmi dili Makedoncadır.

Kuzey Makedonya'nın ekonomisi, tarım, madencilik, imalat ve hizmet sektörleri üzerine kuruludur. Ülke, tarımsal ürünlerin yanı sıra otomotiv, metalürji, tekstil, kimya gibi endüstriyel alanlarda da üretim yapar. Son yıllarda bilgi teknolojileri sektöründe de büyüme yaşanmaktadır.

Kuzey Makedonya, tarihi ve kültürel mirasıyla ziyaretçileri cezbeden bir ülkedir. Ülkenin her köşesinde antik kentler, kaleler, manastırlar ve doğal güzellikler bulunur. Ohri Gölü ve Üsküp şehri, en çok ziyaret edilen turistik yerler arasındadır. Ayrıca, Kuzey Makedonya'nın etnik ve dini çeşitliliği de turistler için ilgi çekicidir.

Kuzey Makedonya, zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Ülke, tarih boyunca Roma, Bizans, Osmanlı ve diğer birçok medeniyetin etkisi altında kalmıştır. Bu durum, Makedon kültüründe çeşitlilik ve zenginlik yaratmıştır. Geleneksel danslar, müzikler, el sanatları ve festivaller, bu zengin mirasın birer parçasıdır.

Kuzey Makedonya  Vize İşlemleri

Kuzey Makedonya’ya gitmek isteyen Türk vatandaşlarından Umuma Mahsus (Bordo), Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) pasaport sahipleri 90 günü aşmayan ziyaretleri için vize almak zorunda değildir.

Eğitim, aile birleşimi veya çalışma gibi nedenler ile Makedonya’ya gidecek olan vatandaşların uzun süreli vize başvurusunda bulunması gerekir.

Vize başvurusu için konsolosluk randevusunu, seyahat tarihinizden en az bir ay önce almanız, başvuru sırasında oluşabilecek sorunları minimuma indirmenizi sağlayacaktır. Randevu gün ve saatinizde, başvuru yaptığınız vize türüne uygun olan evrakları eksiksiz olarak yanınızda götürmeniz gerekir.

**Makedonya vize başvuru şartlarından bir diğeri ise pasaportunuzun geçerlilik tarihidir. Pasaportunuzun seyahat bitiminden itibaren en az altı ay daha geçerliliği ve en az 2 adet boş sayfası bulunmalıdır.

Kuzey Makedonya İçin Gerekli Evraklar

Kuzey Makedonya’ya giriş yapmak için sınır kapısında ibraz edilmesi gereken bazı evraklar mevcuttur. Talep edilebilecek evraklar şu şekildedir:

 • Pasaport (En az 6 ay geçerliliği olan)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (3,5 x 4,5 cm ölçülerinde)
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Kuzey Makedonya vize başvuru formu: Kuzey Makedonya'nın resmi vize başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmaktır. Başvuru formunda kişisel bilgiler, seyahat amacı, konaklama düzenlemeleri ve seyahat tarihleri gibi detaylar istenebilir. Vize başvuru formu için Happy Turizm Vize - Danışmanlık uzmanlarımıza ulaşmanız halinde size yardımcı olacaklardır. 0(312) 419 56 41 numaralı hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.
 • Banka hesap dökümleri: Başvuru sahibinin finansal durumunu gösteren banka hesap özeti veya maaş bordrosu
 • Seyahat masrafları için gerekli miktarda nakit (Günlük en az 50 EUR)
 • Otel vb. konaklama yeri rezervasyonları
 • Gidiş-dönüş biletleri
 • Varsa davetiye
 • Seyahat sağlık sigortası: Başvuru dosyasına bu sigortanın poliçesi eklenmelidir. Seyahat sağlık sigortası için Happy Turizm Vize - Danışmanlık uzmanlarımıza ulaşmanız halinde size yardımcı olacaklardır. 0(312) 419 56 41 numaralı hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.
 • Vize Ücreti: Vize başvurusu için belirlenen ücreti ödemek gereklidir. Dekont başvuru dosyasında olmalıdır.

Kuzey Makedonya Vize Takibi

Başvurunuzun durumunu takip etmek için başvuru merkezinden veya Makedonya'nın resmi vize hizmeti sağlayıcısının internet sitesinden başvuru numaranızı kullanarak takip edebilirsiniz. Genellikle başvurudan sonra birkaç gün içinde sonuçlanır.

Kuzey Makedonya Vize Reddi

Maalesef, bazı durumlarda vize başvuruları reddedilebilir. Başvurunuzun reddedilmesinin birçok nedeni olabilir, ancak en yaygın nedenler arasında eksik veya yanlış bilgi sağlanması, yetersiz finansal belgelerin sunulması veya seyahat amacının belirsiz olması bulunabilir. Vize reddi durumunda, başvuru sahibine genellikle reddin nedeni hakkında bir açıklama verilir.

Kuzey Makedonya'ya seyahat etmek isteyenlerin vize başvuru sürecini dikkatlice takip etmeleri ve gerekli belgeleri eksiksiz olarak sunmaları önemlidir. Başvurunun reddedilmesi durumunda, nedenleri anlamak ve gerekli düzeltmeleri yapmak için vize başvuru merkezi veya ilgili makamlarla iletişime geçmek önemlidir.

Kuzey Makedonya Vize işlemleri ile ilgili bilgi almak için Happy Turizm Vize - Danışmanlık vize yetkililerimizden bilgi talep edebilirsiniz. Dilerseniz 0(312) 419 56 41 numaralı telefon hattımızdan bize ulaşabilir veya bilgi talebi için bilgi@happyturizm.com e-mail gönderebilirsiniz.

Vize İşlemleri

* Vize işlemleri, vize işlemleri başvurunun gerçekleştirileceği ülkeden ülkeye bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

* Schengen vize işlemlerinde, başvuru için gerekli evrakların büyük bir kısmı aynı olsa da ülkeden ülkeye bağlı olarak evraklarda farklılıklar söz konusudur.

* Bazı durumlarda üke aynı olsa da Ankara’da bulunan elçilikler ile İstanbul’da bulunan başkonsoloslukların talep ettiği evraklarda veya evrak formatlarında değişiklikler olabilmektedir.

* Bu nedenle Schengen vize başvurularınızda Happy Turizm veya başvurunuzu gerçekleştireceğiniz diğer vize hizmet merkezlerinden evraklarınızı hazırlamaya başlamadan önce evrak listenizi teyit etmeniz olacaktır.

* Schengen vize başvurularında biyometrik veri kaydı (parmak izi taraması) zorunlu prosedürdür. Bu nedenle başvuru sahibinin şahsen ilgili merkezde bulunması gerekecektir.

* Başvurunuzu Happy Turizm ile gerçekleştirmeniz halinde yetkililerimiz başvuru merkezindeki işlemlerinizde herhangi bir sorunla karşılaşmamanız adına sizlere eşlik etmektedirler.

* Amerika vize işlemlerinde mülakat zorunludur. Başvuru formunda ve evraklarda Schengen vize işlemlerine göre büyük farklılıklar bulunmaktadır.

* Afrika ülkeleri ve Arap ülkeleri vize başvurularında, başvuru sahibinin ilgili merkezde bulunmasına gerek yoktur (istisna durumlar olabilir).

* Sizin adınıza hizmet aldığınız merkez başvurunuzu tamamlayabilir.

* Küba, Dubai (Birleşik Arap Emirlikleri), Bulgaristan ve Rusya gibi ülkelerde de aynı işlem kolaylığı söz konusudur.

* İkamet ettiğiniz bölgeden kargo ile evraklarınızı göndermeniz, işlemlerinizin tamamlanması için yeterli olmaktadır.

* Happy Turizm olarak tüm dünya ülkeleri vize işlemlerini yapmaktayız.

* Happy Turizm olarak bünyemizde Schengen, Online (Amerika, İngiltere, Hindistan...), Bulgaristan, Afrika ve Orta Doğu olmak üzere farklı departmanlar ve her departmana bağlı vize yetkililerimiz bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı her departmanımız, o bölge vize işlemlerinde uzmanlaşmıştır. Evraklarınız, yetkililerimiz tarafından en kısa sürede kontrol edilmekte ve tarafınıza bilgi verilmektedir. Vize başvurunuzu Happy Turizm aracılığıyla gerçekleştirmek isterseniz tüm sürecin takibini yapmakta, işlem sonuçlandığında pasaportunuzu adresinize iletmekteyiz.

| Happy Turizm Vize - Danışmanlık |bilgi@happyturizm.com | +90 (312) 419 56 41 |

Schengen Vize

Schengen ismi, Lüksemburg’un 1.500 nüfuslu küçük bir kasabasından geliyor. Schengen 1985’te Almanya, Belçika,Lüksemburg, Fransa sınırları arasında geçiş kolaylığı sağlamak ve sınır kontrolünü kaldırmak amacıyla başladığı antlaşmanın imzalandığı yer olarak daha sonra hemen hemen tüm AB ülkelerini kapsayacak olan uygulamaya adını vermiş. Günümüzde Schengen Antlaşması aşağıdaki ülkeleri kapsıyor:

Belçika, Danimarka, Almanya, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Yunanistan, İzlanda, İtalya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Avusturya, Polonya, Portekiz, İsveç, İsviçre, Slovakya, Slovenya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan. Bulgaristan, Güney Kıbrıs Cumhuriyeti ve Romanya ise sırada bekliyor.

Schengen Antlaşması, Schengen Bölgesi dış sınırlarının güvenliğini arttırmak konusunda teminat vererek, antlaşmaya taraf olan ülkeler arasındaki iç sınır denetimlerinin kaldırılmasına olanak veriyor. Böylece herhangi bir Schengen ülkesinin Schengen vizesine sahip kişi, diğer bir Schengen ülkesine giriş-çıkış yapabiliyor. Ancak Schengen bölge girişinin vizenin alındığı ülkeden başlatmaya dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca vize sahibinin Schengen bölgesindeki en uzun konaklama süresini de vizesini aldığı ülkeye ayırması bekleniyor. Aksi takdirde pasaport kontrol noktalarında sorun yaşanabiliyor ve kişinin bir sonraki Schengen vize başvurusunun ret ile sonuçlanma ihtimali artıyor. Schengen vizesi tek, çift veya çok girişli olarak onaylanabiliyor.

Bölgeye yapılacak giriş çıkış sayısı ve vize süresi tamamen başvuru yapılan ülkenin konsolosluğunun yetkisinde bulunuyor. Müsaade edilmiş seyahatlerin sayısı göz önünde bulundurularak Schengen vizesi tek, çift veya çok girişli olabiliyor. Schengen vize ücreti konusunda, konsolosluk harcı ve vize başvurularının yapıldığı, parmak izi tarama işleminin gerçekleştirildiği aracı kurum servis ücreti sabit olsa da başvuru için gerekli evraklarda, sabit evrakların dışında ülke konsolosluklarına bağlı olarak farlılıklar olabiliyor.

Mesaj Merkezi

1 Yeni Mesajınız Var

Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
×
 WhatsApp Canlı Destek